02.04.2023 - Niedziela Palmowa

01.04.2023 - Wielkiego Postu

1 kwietnia 2023

1.Dzisiaj jest Niedziela Palmowa - pamiątka uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i początku Jego Męki. Rozpoczyna ona czas Wielkiego Tygodnia.

Dzisiaj o godz. 18.00. planowana jest Droga Krzyżowa ulicami Jeruzala. Zachęcam, aby w procesji wzięły udział chorągwie i feretrony. Natomiast Strażacy z poszczególnych wiosek poprzez poczty sztandarowe niech reprezentują mieszkańców miejscowości, z których pochodzą. Przez naszych parafian będzie niesiony duży krzyż. Zostały przygotowane rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, które będą odczytywać nasi parafianie. Niech nikogo nie zabraknie na tej Drodze Krzyżowej.

2.TRIDUUM PASCHALNE !!!

Najważniejszą częścią Wielkiego Tygodnia jest tak zwane Triduum Paschalne. To najistotniejszy czas w chrześcijaństwie – Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się ono w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy Mszą Świętą w Niedzielę Wielkanocną.

WIELKI CZWARTEK

Wieczorem w parafiach celebrowana jest Liturgia Wieczerzy Pańskiej. W czasie tej liturgii wspomina się ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Kościół ukazuje wszystkim ich rolę w życiu chrześcijańskim i podkreśla ich współzależność.

Liturgia Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.

WIELKI PIĄTEK

Od najdawniejszych czasów Kościół w dwa dni (Wielki Piątek i Wielka Sobota) nie sprawuje Eucharystii. To, co jest źródłem i szczytem misji Kościoła zostaje zastąpione adoracją Jezusa i rozważaniem Jego męki. Ta odmienność przypomina nam, że Jezus nie tylko uzdrawiał chorych bądź wskrzeszał umarłych, ale że cierpiał i umarł za nas. Zwyczajowo tego dnia zbiera się ofiary na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00.

Taca z Liturgii Wielkiego Piątku przeznaczona jest na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

• W tym dniu adoracja od godz. 8.00 do wieczornej liturgii.

• Godz. 15.00 - Rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwa do naszego Patrona, św. Wojciecha.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem, w którym wierni nawiedzają Grób Pański i czuwają na modlitwie, pamiętając, że Grób ten opromienia obecny pod osłoną chleba Uwielbiony i Zmartwychwstały Pan.

W ten dzień błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do kościoła tzw. „święcone”. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.

Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00.

• Główną celebracjąTriduum Paschalnego, jak i całego roku liturgicznego, jest wieczorna (lub nocna) Wigilia Paschalna; najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Ze swej istoty jest ona nocnym czuwaniem (vigilare – czuwać) na cześć Pana, nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej (Wj 11-15), szczególnie zaś dla chrześcijan; do nocy zmartwychwstania Chrystusa. Wszystko po to, aby uświadomić sobie, iż jest to największe wydarzenie nie tylko w czasie świąt paschalnych – ale w całej historii ludzkości. To wydarzenie na naszych oczach urzeczywistni się, odżyje – wydarzy się na nowo w tą niezwykłą noc, zwłaszcza poprzez dwa sakramenty: Chrzest oraz Eucharystię. Liturgia ta pełna jest symboli; żyje symbolami i dzięki nim przekazuje nam prawdę o Nowym Życiu. Wierni przynoszą na liturgię świece.

• Adoracja w tym dniu od godz. 8.00 do rozpoczęcia liturgii paschalnej.

• Święcenie pokarmów w kościele tego dnia w godzinach: 8.00; 8.30; 9.00; 9.30. Od godz. 10.00 – poświęcenie pokarmów na wioskach według programu z lat ubiegłych.

W czasie poświęcenia pokarmów będzie można nabyć buteleczkę z wodą święconą. Za ofiary składane przy tej okazji, z góry dziękujemy.

• Godz. 15.00 - Nowenna do Bożego Miłosierdzia połączona z modlitwą do naszego Patrona, św. Wojciecha.

3. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO !!!

Msza Rezurekcyjna wraz z procesją o godz.6.00

Strażaków zapraszam do adoracji i asysty w czasie procesji rezurekcyjnej.

Msza Św. Godz.11.00

Poniedziałek Wielkanocny

godz.9.00

godz.11.00

4.Pragnę jeszcze podziękować za zebrane ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom następujących wiosek:

- Łukówiec- 450

_ Jeruzal – 700

- Lipiny - 800

- anonimowe - 150

Wszystkim zaangażowanym na rzecz wspólnego dobra parafii, składamy serdeczne – Bóg zapłać.

5. Mieszkańcom Bork bardzo dziękujemy za dokładne posprzątanie kościoła i przyległego terenu.