Historia parafii i kościoła

DREWNIANY KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. ŚW. ŚW. WOJCIECHA I MIKOŁAJA BISKUPÓW

Zespół kościoła parafialnego p.w. śś. Wojciecha i Mikołaja w Jeruzalu został wpisany do Rejestru Zabytków 9 czerwca 1958 r. W jego skład wchodzi kościół parafialny i cmentarz przy kościele.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

Lokacja miasta Żeliszew nastąpiła w 1533 r. staraniem właścicieli ziemskich Oborskich. Lokację poprzedziło erygowanie parafii Żeliszew w 1532 r. W związku z założeniem parafii wybudowano pierwszy kościół drewniany, który uległ zniszczeniu. Na jego miejscu, w latach 1757-1758 wzniesiono nowy kościół, który z małymi zmianami w trakcie przebudowy w XIX w., przetrwał do dnia dzisiejszego. Jego fundatorem był ówczesny wojewoda mazowiecki - Kazimierz Rudziński. W połowie XVIII w. Żeliszew zmienił nazwę na Jeruzalem, skróconej później do Jeruzal.

Dzwonnica z XVIII w. drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana. W górnej części ażurowa, zwieńczona daszkiem namiotowym, kryta gontem.

Ciekawostka.

Podczas uroczystości 440-lecia parafii w 1972 r. ks. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: "Miałem takie objawienie, że nikt stąd nie pójdzie do piekła".